Çocuklar ve Homeopati - Homeopat Rita Berta KAYA

Çocuklar ve Homeopati

22 Nisan 2023 ritakaya 0 Yorum

Atatürk bize bu harika çocuk bayramını bir sebeple bıraktı! Ailenin, ülkenin ve dolayısıyla dünyanın geleceği için çocuklarımızın ne kadar önemli olduğunu bize her zaman hatırlatmalıdır.

Atatürk:

“Çocuklar geleceğe gönderdiğimiz ve asla göremeyeceğimiz mesajlardır“ demiştir.

“Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendireceklerdir”


“Çocukları sağlıklı ve bilgili yetiştirilmeyen uluslar, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılırlar.” demiştir.

Duruma bir göz atalım ve kendimize soralım, “bilimsel olarak oldukça gelişmiş” klinik tıbba rağmen çocuklarımız neden daha sağlıklı değil?

Medya ve ilaç endüstrisinin bize aktardıkları pek yardımcı olmuyor, aksine ateş düşürücülerin, antibiyotiklerin ve diğer ilaçların sürekli baskılamasıyla çocukların bağışıklık sistemlerini zayıflatmaya ve daha kötü hastalıklara yol açmasına izin veriyoruz.

Çocuklarımız sadece fiziksel olarak alerji, astım, saman nezlesi, cilt hastalıkları (nörodermatit) şeklinde değil, aynı zamanda zihinsel olarak da artan nöbetler, konsantre olamama ve öğrenememe, çalışma isteksizliği, genel olarak hastalanıyor.

Kayıtsızlık, can sıkıntısı, öfke patlamaları, fiziksel şiddete varan öfke nöbetleri. Tıpkı zihinsel alanda olduğu gibi, kısıtlama eksikliği, istikrar eksikliği, yakınlık ve sempati arzusu.

Hamilelikten önce başlıyor…

Annelere ve babalara, henüz bebek düşünme aşamasında doğacak bebeğin gelecekteki yaşamına iyi gelmesi niyetiyle sonsuz sayıda ilaç sunuluyor. Hamilelik bir hastalık, doğum bir risk olarak ilan edilir.

Her ne kadar bizi dünyaya doğal olarak getirmek için milyonlarca yıldır eğitilmiş harika bir organizmaya sahip olsak da, Türkiye’de tüm çocukların %50-60’ı, çoğu kez annelerinin isteği dışında, sezaryenle doğuyor. Doğa bizim için her şeyi harika bir şekilde ayarlar.

Doğal bir doğumda, annenin enfeksiyon, kanama veya tromboz gibi ciddi komplikasyonları önemli ölçüde daha azdır. Genel olarak, hastanede yatış süresi önemli ölçüde daha kısadır. Ve sonraki emzirme ve tekrar toparlanma döneminde de homeopatik ilaçlar yardımcı olur.

Hamile bir kadın olarak çocuğunuzu ormanda tek başınıza doğurabilirsiniz ama sezaryenden tek başınıza kurtulamazsınız, siz ve bebek ölürsünüz. Burada yine kendimize sormalıyız, İngiltere gibi ülkeler veya tüm İskandinav ülkeleri neden çocukların yaklaşık %20-30’unu sezaryen ile doğuruyor?

Türkiye sezaryen doğum oranının dünyada en yüksek olduğu ülkelerden biri.

Yeni doğan bebek genellikle anneden hemen alınıp, tüpler, iğneler ve dijital ölçüm cihazlarına verilir, yeni doğana şüpheli, değişken “bilimsel?” Farmasötik ürünlerden veya antibiyotik bakteriyel temizlik bağımlılığı verilen tüm ürünler enjekte edilir. 

Daha sonra tüm kimyasallarla birlikte ilaçlar, konserve mamalar şeklinde verilir. Koruma, gıda ve ilaç endüstrisinin bir ilkesidir. Hani nerde bizim aklımız, nerde doğal içgüdümüz?

Doğa kanunlarına saygıdan doğan, kendimizi güvende hissetmemiz için bizi ve çocuklarımızı temel bir güven duygusuyla saran “sağlıklı içgüdü”, “doğal ruh” nerede?

Bebek, neden önce bu dünyaya ahenkli bir şekilde girebileceği ve yeni koşullara yavaş yavaş alışabileceği annesine bırakılmıyor? Günümüz doğumları çoğu zaman anne ve çocuğa yönelik istismara benziyor ve onlara şiddet uygulanıyor.

Bu nedenle, giderek daha fazla çocuğun şiddete başvurması şaşırtıcı değildir. Ve şiddet yanlısı bir yetişkin olma yolundaki adım çok uzak değil. Homeopati bu dünyayı çevrelememize ve büyük felaketler olmadan sağlık ve huzur içinde açık yolumuza devam edebilmemize yardımcı olur.

Ancak çocuklar beden, zihin ve ruh olarak sağlıklı olurlarsa huzur ve barış içinde geleceği sağlıklı yönetebilirler. Burada insanca, huzurlu bir doğal doğum için yalvarıyorum. Burada sadece anneler değil, özellikle anneyi ve çocuğu kucaklayan ve sevgiyle destekleyen babalar da gerekiyor.

Barışçıl yeni bir dünya yaratmanın tek yolu bu.

Lütfen beni doğru anlayın, çocuklarınız için en iyi ebeveynler sizsiniz, sadece genel duruma biraz daha ışık tutmak istiyorum ki çocuklarımız için bir fark yaratabilelim. İster 1 ister 10 çocuğunuz olsun fark etmez, önemli olan sevgi ve sağlık!

Sevgiye gelince, ebeveynler çoğu zaman bunun ne olduğunu unuturlar, kendilerini sevmezler, kendi ebeveynleriyle sık sık tartışmalar ve kavgaları, yükümlüleri, borçları ve münakaşaları olur!

O halde yeni doğan bebeğe nasıl sevgi dolu bir yuva sağlamalılar?

Ebeveynler çocuk yapmadan önce kendilerine sormalılar, benim sevgim, şefkatim ve anlayışım ne durumda? İşte bu soruyu sorduğunuzda kendinizi hazır hissediyorsanız ancak o zaman onları hayata hazırlayabilirsiniz!

Ancak onları belirli bir yöne doğru itmeye çalışmamalıyız

Dünyayı anne babamızdan miras almadık, onu çocuklarımızdan ödünç aldık. (Kızılderili bilgeliği)

Homeopatinin amacı, vücudun düzenleyici sistemlerini çalıştırmak ve insanları tekrar dengeye getirmektir. Çocuğun vücudunu kendine yardım etmesi için destekler.

Homeopatik ilaçlar, çocuğun kendi kendini iyileştirme güçlerini harekete geçirmeyi amaçlar. Çocuklar çok savunmacı olduklarından ve organizmaları hızlı ve güçlü tepkiler verdiğinden, onların iyileşme sistemleri homeopatik ilaçlar tarafından etkili bir şekilde uyarılabilir.

Küçük çocukların ve yanı sıra çocukluk hastalıklarının birçok tipik şikâyeti, homeopatik ilaçlarla çok iyi tedavi edilebilir ve hatta önlenebilir. Çünkü deneyimler, bebeklerin ve çocukların genel olarak homeopatiye çok iyi yanıt verdiğini gösteriyor çünkü bağışıklık sistemleri hala gelişiyor:

Küçüklerin çok iyi tepki verme ve böylece kendi kendini iyileştirme yetenekleri var, bu da homeopati ile en iyi şekilde desteklenebilir. Birçok küçük çocuk ve bebek, sık ve sürekli tekrarlayan enfeksiyonlardan mustariptir. Bunun nedeni, çocukların bağışıklık sistemlerinin önce kademeli olarak oluşması ve her hastalıkta öncelikle patojenlere karşı kendi antikorlarının oluşturulması gerektiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Vücudun savunması sürekli gelişiyor, bu da enfeksiyonların yaşla birlikte azaldığı anlamına geliyor. Doğumdan önce ve sonra bile, fetüs veya yeni doğan anneden plasenta veya anne sütü yoluyla antikorlar alır. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir ve bebekler kendi savunmalarını ancak doğumdan yaklaşık üç ay sonra yavaş yavaş geliştirmeye başlarlar.

Virüslere, bakterilere vb. karşı hala çok hassastırlar, okul öncesi çağa kadar olan küçük çocuklar yılda ortalama 5-12 solunum yolu hastalığına yakalanabilir.

Bu nedenle, özellikle ilk yıllarda küçük çocukların bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek mantıklıdır. Akut hastalıklara hızlı ve şiddetli tepki vermek, çocuğun organizmasının tipik bir özelliğidir.      

Örneğin, çocuklar (yüksek) ateşli hastalıklara yetişkinlerden çok daha fazla eğilimlidir. Bu, vücudun kendi savunmasını harekete geçirir ve yüksek sıcaklıkları iyi tolere etmeyen virüsler ve bakterilerle savaşır.

Ateş:
Doğrudan konuya gelmek istiyorum: ateş, vücudun önemli bir iyileştirici reaksiyonudur. Bağışıklık sisteminin olgunlaşması için de önemlidir.

Ateş aynı zamanda enfeksiyona karşı iyi işleyen bir savunmanın işareti, güçlü canlılığın bir ifadesidir.

Ateş, bağışıklık sisteminin işleyişini büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur. Bulaşıcı hastalıklar böylece daha hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde aşılabilir.

Hiç ateşin olmaması, özellikle iyi bir sağlık belirtisi değildir. Ateş, immün sistemin bir ifadesidir ve holistik tıpta vücutta iyileşme olarak görülür. Dinlenme, sıvı desteği, fitoterapi, hafif diyet ve ateş düşürme doğal tedavi için uygundur.

Homeopati de ise AconiteBelladonna Chamomilla, vb. dâhil olmak üzere ateşle açıkça ilişkili olan birçok homeopatik ilaç iyileşmeyi hızlandırabilir.( tabiki bunun için, deneyimli bir homeopattan destek almalısınız ya da doktorunuza başvurmalısınız.)

Evet, arkadaşlar şimdilik bu kadar bilgiyle sizleri aydınlatmaya çalıştım. Daha sonra çocuklar üzerindeki farklı konulara da ışık tutmaya çalışacağım yazılarımı da paylaşacağım.

Sizleri seviyorum, sağlıklı, bolluk ve bereket dolu bir gelecek diliyorum.

Sevgiler, Rita Berta Kaya

X