Mindfullness Eğitimi - Homeopat Rita Berta KAYA

Mindfullness Eğitimi

27 Kasım 2022 ritakaya Yorumlar Kapalı

Budistler tarafınca uygulanan mindfulness, yüzlerce yıldır bilinen bir yöntemdir. Türkçeye “bilinçli farkındalık” olarak çevrilen mindfulness, yargılama içerisine girmeden veya geçmiş ile geleceği düşünmeden yaşanılan anın ayrımına varılmasını ön gören bir yöntemdir. Temelinde dikkatli ve ayrımına varan bir algılamayı esas alan mindfulness, içinde bulunulan ana kısaca olan bitene bilinçli bir şekilde dikkat etmeyi ön görüyor.

Mindfullness Bakış Açısı

Mindfulness, anı ve yaşanılanı eleştirmekten ziyade zihnin meydana getirilen şey ve anın tam olarak içerisine girmesini sağlıyor. Bir çeşit kabullenme olan mindfulness, bir beklenti içinde olmadan ve değişmesini istemeden bilgili bir halde meydana gelen olayları sevgi ile deneyimlemeyi sağlıyor.  Mindfulness, doğuştan gelen ama zaman içinde azalan farkındalık yetimizi güçlendiriyor. Empati kabiliyetinin kazanılması ve ikili ilişkilerin düzene girmesinde de oldukça yarar sağlıyor.

Dengeli Bir Ömür Sunuyor

Mindfulness, depresyon, kaygı, stres, üzüntü benzer biçimde olan olaylar karşısında zihin ile ruhun iyi ve sağlıklı kalabilmesine yardımcı oluyor. Anksiyeteye iyi gelen mindfulness, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği şeklinde ruhsal problemlerin yol açtığı fiziksel hastalıklar ve yeme bozukluklarının tedavisinde de işe yarıyor.

Eğitimde Mindfulness

Mindfulness egzersizleri sayesinde bilgili odaklanma becerisi kazanıldığı için öğrenilen bilgiler de kalıcı hale geliyor ve bellek güçleniyor. Bu sebeple özellikle dikkat ve motivasyon konusunda zorluk çeken öğrenciler için fazlaca fayda sağlıyor. Ebeveyn eğitimlerinde de tercih edilen mindfulness ile ergenlik dönemindeki çocuklarla hem aile bununla birlikte okul ortamında doğru iletişim kurularak onların sağlıklı bir halde gelişmeleri sağlanıyor.

Mindfulness’i Etkin Hale Getirin

Stres ya da baskı anında her şeyden önce hazır olmak ve beklemek gerekiyor. Arkasından düşüncelerin zihnimizde akıp gitmesine izin vermek, kontrol etmeye kalkışmamak ve değişiklik için kendimizi zorlamamak gerekiyor. Soluk almak ve vücutta meydana gelen değişimi ayrım etmek ve daha sağlıklı kalabilmek düşüncelerin sınırları genişletmek için aynı zamanda en etken yol gösterici de oluyor.

X