Montessori eğitmen eğitimi - Homeopat Rita Berta KAYA

Montessori eğitmen eğitimi

29 Kasım 2022 ritakaya Yorumlar Kapalı

Montessori eğitmen eğitimi sayesinde montessori yaklaşımına uygun bir eğitim ortamı hazırlanabilmektedir. Bunun dışında eğitmen eğitiminin katılımıyla beraber çocuklara uygulanacak bu eğitim sürecinde eğitmenin rolünün iyi mi olup olmadığı da öğrenilmektedir.

Dolayısıyla çok kapsamlı bir teorik arka planı olan montessori eğitim modelinin sertifika programlarında ya da çeşitli seminerlerde öğrenilmesi mümkündür. Henüz bir lisans programı olarak sunulmayan montessori yaklaşımı buna rağmen kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Bundan dolayı sertifika kurumlarındaki ders programlarına katılmak uygun seçeneklerdendir.

Böylece bilinçli biçimde montessori eğitmeninin hangi uygulamaları yürüteceği de öğrenilmektedir. Montessori eğitimi uygulayıcısının kendi uygun görevini ve öğrenim modelinin kurum doğrultusunda bilmesi gereklidir. Sadece bu bağlamda doğru etkinliklerin ve uygulamaların sunulması olağandır denebilir.

Montessori eğitimi farklı yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilen karma eğitim sistemlerinden biridir. Hatta çocuğun özgür ortamında kendi yeteneklerini keşfetmesi ile psikolojik ve alışagelmiş yönelimlerinin saptanması da olağandır.

Bu sebeple montessori eğitmeni olacak kişilerin yalnızca eğitmenler ya da öğretmenler olduğunu söylemek yeterli bir açıklama olmayacaktır. Bunun yanı sıra özellikle ebeveynlerin montessori eğitmen eğitimini almaları uygundur.

Elbette montessori yaklaşımı ve etkinlikleri, terapi ya da tedavi süreçlerin de tercih edilebilmektedir. Bu sebeple toplumsal hizmetlere bağlı kurumlarda veya özel terapi merkezlerinde de tekniğin uygulanması uygun bulunmaktadır. Eğitim kurumları ve terapi merkezleri haricinde çocuk esirgeme kuruluşlarında veya sevgi evlerinde de montessori yaklaşımının uygulanması söz konusu hale gelmektedir.

Günümüzde çocuk gelişimi, çocuk terapisi başta olmak üzere sayısız anaokulu, kreş ve okul öncesi öğrenim merkezlerinde bu yöntemin çoğunlukla tercih edilmiş olduğu söylenebilmektedir.

X